Tel Rezerwacje: 24 260 94 65 Facebook

Okolica

Malowniczy zakątek Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego położony jest nad rzeką Skrwą Prawą. Stanowi niezwykle atrakcyjne i unikatowe miejsce dla miłośników flory i fauny.


Ten geograficzny region słynie z pięknego położenia o urozmaiconej rzeźbie terenu która stanowi osobliwość krajobrazu na nizinnym Mazowszu. Możemy tu zobaczyć płaskie terenu w dolinie rzeki jak i liczne jary i wąwozy przecinające zalesione pagórki. Wąwozy są tu głębsze niż w Sandomierzu, a lasy piękniejsze niż w okolicach Kazimierza.
Rejon ten z racji swojego urozmaicenia we wszystkich przewodnikach określany jest mianem Szwajcarii Mazowieckiej.


W Brudzeńskim Parku Krajobrazowym dominującymi gatunkami drzew są:
jabor
sosna
świerk
klon
buk,

Można spotkać także rzadkie przebiśniegi i gwiezdnice wielokwiatowe.
W wodach Skrwy żyją leszcze płocie karpie sandacze i liny.
Ponadto spotkać tu można bobry, czaple siwe, kormorany.
Na terenie Parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody: „Brwilno”, „Jary Brudzeńskie” i „Sikórz”. Na terenie Parku jest wiele pomników przyrody.
W odległym od Cierszewa o ok 10km Sikorzu znajduje się Dworek Piwnickich.
W okresie międzywojennym częstymi gośćmi dworku byli Tadeusz Dołęga Mostowicz, Antoni Słomiński i Julian Tuwim. Tu też nakręcono przedwojenną wersję filmu „Znachor” wg. powieści D. Mostowicza.
Pośród obiektów które warto obejrzeć są dworki szlacheckie z XIX w. w Winnicy, Sikorzu i Sobowie, a także kościół w Rokiciu z XII w. który jest zabytkiem klasy zero. Turystów zaciekawi także Muzeum geografii historyczno kulturowej imienia Stanisława Murzynowskiego, autora pierwszego drukowanego przekładu Nowego Testamentu na język polski.

Projekt i wykonanie Hiarte